پاک کردن لکه جوهر

ریختن جوهر یا لکه‌‌های جوهری ماژیک یا روان‌نویس روی سطوح پارچه‌ای مانند موکت یا فرش، بسیار آزاردهنده است. به‌خصوص اگر لکه‌ی تیره رنگ روی زمینه‌ای روشن ریخته باشد. اما نگران نباشید. روش‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند وضعیت را به حالت قبل بازگردانید.

به‌خاطر داشته باشید مهم‌ترین نکته در چنین مواقعی، اقدام سریع و به موقع برای از بین بردن لکه‌ است. 

برای پاک کردن این لکه‌ها، به مواد زیر احتیاج خواهید داشت:

یک دستمال پارچه‌ای – کمی الکل – اسپری مو (بدون روغن) - مسواک حالا مراحل زیر را دنبال کنید:

مقداری الکل روی دستمال بریزید و به صورت ضربه‌ای روی محل لکه فشار دهید و بردارید. توجه کنید که به هیچ عنوان پارچه‌ را روی سطح به صورت رفت و برگشتی نکشید. این کار تنها باعث می‌شود لکه پخش و بزرگ‌تر شود. پس با حرکات ضربه‌ای، روی محل را تمیز کنید.

خواهید دید که با این کار مقداری از جوهر جذب پارچه می‌شود و مقداری از جوهر نیز از موکت جدا شده و روی سطح آن خواهد آمد. تمیز کردن با الکل، ممکن است باعث از بین رفتن کامل لکه نشود، بنابراین به ماده‌ی دیگری نیز دارید. از اسپری‌های مو استفاده کنید. 

دقت کنید که اسپری مو فاقد روغن باشد، چرا که خود روغن می‌تواند لکه‌ی جدیدی روی موکت شما ایجاد کند. مقداری از اسپری مو را روی لکه اسپری کنید و با مسواک، روی سطح را بکشید و تمیز کنید. خواهید دید که لکه کمرنگ‌تر می‌شود. حالا دوباره سراغ الکل بروید و با همان حرکات ضربه‌ای دستمال روی سطح لکه، آثار باقی‌مانده از جوهر ماژیک را از بین ببرید. نکته) این دستورالعمل حتی برای پاک کردن جوهر ماژیک‌های دائمی (ماژیک سی‌دی) نیز کاربرد دارد. مهم‌ترین نکته این است که به محض رویت لکه، هر چه سریع‌تر برای از بین بردن آن اقدام کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.