آداب شستشوی فرش دستبافت

آداب شستشوی فرش دستبافت

1397/07/29

در شستشوی فرش دستباف مراحل و روشهای مختلفی باید صورت گیرد .
از جمله مقدمات شستشو غبارگیری فرش است كه به شیوه دستی و یا توسط دستگاه انجام می شود پس از غبارگیری بازرسی فرش جهت شناخت معایب و لكه گیری آن انجام می گیرد .
سپس شستشوی فرش نیز به كمك دستگاههای مكانیكی در كاخانه ها و یا در منزل و با روشهای سنتی صورت می گیرد .برای شستشو از مواد متفاوت سنتی و صنعتی استفاده می شود كه آگاهی اثرات هر یك در انجام بهتر این كار موثر خواهد بود .
در طی شستشو و یا پس از آن عملیات های تكمیلی متفاوت روی فرش انجام می شود مانند كلرینه كردن و یا شستشو با سود و هیدروسولفیت و كربنات ها و یا ضد بید كردن فرش كه هر یك برای تامین هدفی و آسودگی خاطر مصرف كنندگان انجام می گیرد .شناخت تاثیر این مواد شیمیایی بر الیاف موجود در فرش ، در بكارگیری بهتر آنها جهت شستشوی مناسب و صحیح راهگشا خواهد بود .
در شستشوی فرش دستبافت برای رسیدن به نتیجه دلخواه و رضایت بخش مراحل مهمی باید سپری شود


۱ - غبارگيری
که در نخستین مرحله بوسیله دستگاه های غبارروب اقدام به گردگیری و زدودن خاک و غبار از تاروپود قالیدستبافت میگردد.


۲ - بازرسی 
پس از انجام غبارروبی ، قبل از شستشو، فرش روی زمین گسترده می شود و از نظر وجود لكه ، سوراخ و پوسیدگی بررسی می شود تا از ایجاد خسارت احتمالی در حین مراحل شستشو جلوگیری نمایند .
گلیم و ریشه ها را قبل از شستشو بازدید كرده و ریشه ها را كاملاً از هم جدا نموده و در صورت لزوم مجدداً انتهای ریشه ها را به صورت دسته های جدا می بندند .
 

۳ - روفوکاری
پس از بررسی قالیو شناسایی نقاط آسیب دیده در مرحله بعد باید سوراخها را چنانچه قابل ترسیم است ، رفو نمود .

۴ - لكه گيری ( لكه زدايی)
بعد از رفو كردن ، فرش را لكه گیری می كنند . هرگاه فرش یدر اثر مواد رنگ دار مانند شربت ، قهوه ، چای ، چربی ، واكس ، ادرار و فضولات حیوانات و مانند آن آلوده و لكه دار شد ، ابتدا باید این مواد را از سطح فرش  زدود و سپس لكه های حاصل را به كمك مواد پاك كننده مانند صابون و پودرهای رخت شوی و حلال های مخصوص از بین برد .
باید توجه داشت كه هر لكه ای فقط با رنگ برهای مخصوص و در تحت شرایط خاصی از بین می رود ، به عنوان مثال برای زدودن اثرات آب میوه ، شیر ، قهوه ، چای و شكلات از آب نیمه گرم و صابون و یا شامپو و برای لكه گیری اثرات تخم مرغ و خون از امتزاج نمك و صابون و سركه سفید استفاده می شود .
باید بدانیم كه لكه های چربی با بنزین نیز به خوبی پاك می شوند . در صورتی كه فرش به روغن آلوده شد، باید ابتدا روغن ریخته شده را به كمك قاشق جمع آوری نمود ، سپس پارچه ای سفیدرنگ بر روی محل آلوده شده گذارده و اطوی نیمه گرمی بر روی این پارچه كشیده شود . بدین ترتیب روغن موجود در جسم فرش جذب این پارچه خواهد شد .

برای زدودن لاك ناخن از حلال استن
برای زدودن رنگ روغن از ترباشین
برای از بین بردن لكه قیر از حلال اكالیپتوس
برای محو كردن دوده و سایر پودرهای رنگ دار از جاروی برقی مكنده استفاده می كنند .

در هر صورت شستشوی محل لكه دار شده با مواد پاك كننده آنزیم دار (۲درصد) و یا صابون های خنثی همیشه بی ضرر خواهد بود.
(نكته: توجه داشته باشید كه هیچ گاه در عملیات لكه برداری از گرد بلیچ (BLEACH) استفاده نشود، چه با این عمل رنگ فرش نیز از بین می رود .)
در كارگاه های شست و شوی فرش  هنگامی كه موفق به لكه برداری به صورت دلخواه نشوند، باید قسمت لكه دار شده را از روی شبكه تاروپود فرش جدا كرده و به جای آن با الیاف مناسب و رنگ های جور دوباره گره زنی و یا رفوگری كرد.

۵ - شستشو
شستشوی دقیق و اصولی فرش باید به نحوی باشد كه هدف اصلی به خوبی و بدون كمترین صدمه به فرش تحقق یابد . یعنی فرش از آلودگی ها و سطوح چرك زدوده شده و كاملاً پاكیزه گردد .