برخی از موارد آسیب رسان به فرش دستباف

برخی از موارد آسیب رسان به فرش دستباف

1397/10/06

برای اصلاح حاشیه قالی راه های گوناگونی وجود دارد و بستگی به نوع و وضعیت فرش دارد. تصویر سمت چپ یکی از قالی های آنتیک اصفهان است، به پوسیدگی ریشه های فرش توجه کنید این آسیب در همین حد میتواند متوقف شود اما اگر به پرزهای فرش نفوذ کند و گسترش یابد مانند عکس بالا  تنها راه بازگرداندن کامل ایجاد چله کشی بیشتر و بافتن دوباره طول حاشیه است. متاسفانه این عمل کاری بسیار وقت گیر،پیچیده و به طور قابل توجهی گران است مگر اینکه فرش از کیفیت بالایی برخوردار باشد یا از لحاظ قیمتی جز قالی های نفیس به شمار بیاید که این راه بهترین انتخاب برای رفوی حاشیه فرش است. این روش به حاشیه اجازه میدهد تا بدون از بین رفتن گره ها اصلاح شود و نتیجه فوق العاده ای به همراه دارد.

فرسوده شدن ریشه فرش:
اگر حاشیه فرش شما فرسوده و پوسیده است میتوان آن را جایگزین کرد یا اگر قصد دارید بلندتر شود و افزایش پیدا کند میتوان یک ریشه جدید از جنس 100% پنبه استفاده کرد حتی میتوانید رنگ حاشیه را مطابق سلیقه خودتان یا رنگ فرش انتخاب کنید.
 

بیدخوردگی فرش:
یک بید ماده در کرک های این فرش تبریز 10 ساله تخم گذاری کرده است، لاروهای نوزاد بعد از خارج شدن از تخم شروع به تغذیه میکنند تا بزرگ شوند. این قالی دستباف تبریز دارای تارو پود پنبه و پرز پشم است برای این دسته از حشرات پشم بسیار خوشمزه تر از پنبه است، به همین دلیل است که چله و پود دست نخورده میماند. میتوانید باقی مانده در تصویر زیر مشاهده فرمایید.
 

این فرش در صورت بازبافی نواحی آسیب دیده مرمت میشود اما باید توجه داشته باشید اینکار هزینه زیادی در بر خواهد داشت. تصویر زیر پشت همان فرش را در یک منطقه ی دیگر نشان میدهد که لاروها خزیده اند زیر لبه ی فرش و شروع به خوردن گره های پشت قالی کرده اند. این آسیب ها تقریبا در 30 یا 35 سانتی متری از لبه ی فرش محدود میشوند. لاروها معمولا دورتر از این محدوده در زیر فرش حرکت نمیکنند.
 

در بسیاری از موارد بید خوردگی فرش از روی ظاهر فرش آشکار نیست و پرزها به نظر سالم جلوه می دهند، در این مواقع بیدها از پشت گره و با نگه داشتن پرزها شروع به تغذیه میکنند. با این وجود یک فرش با این نوع از آسیب همچنان قابل استفاده است. گفتنی است آسیب بیدها (یا هر نوع حشره ی دیگری) در پشت فرش نیازی به تعمیر نیست زیرا صورت فرش خوب است و معمولا قسمت های کوچک در قسمت زیرین نادیده گرفته میشوند (البته تا زمانی که هیچ لارویی هنوز مشغول خوردن پشم ها نباشد) رفوکاران در این مواقع با استفاده از مواد لاتکس و چسب پشت فرش را میپوشانند تا بسیاری از ایرادها و زشتی ها پنهان شوند. اما اینکار در صورتی انجام میگیرد که روی فرش شما کاملا سالم است در غیر این صورت نیاز به بازبافی مجدد است. 

لاتکس در قسمت زیرین مزایای دیگری هم دارد از جمله باعث میشود مبلمان سنگین در مدت زمان طولانی سوراخ یا پارگی ایجاد نشود همچنین از کش آمدن الیاف بافته شده جلوگیری میکند. با یکبار چسباندن لاتکس تقریبا میشود گفت برداشتن آن غیر ممکن است. تنها ایراد این ماده این است که به مرور زمان سفت و سفت تر میشود و هنگام لول کردن فرش گاهی اوقات منجر به شکستن الیاف میشود. 
 

رنگ پس دادن فرش:
تصویر زیر یکی از فرش های دستباف همدان را نشان میدهد که اندکی رنگ پس داده است و رنگ عاجی تقریبا به رنگ قرمز تبدیل شده است. این نوع از آسیب ها ممکن است برای هر نوع فرشی رخ دهد. با این وجود در برخی از روستاها و کشورها ممکن است شایع باشد. پس دادن رنگ در فرش های با رنگ گیاهی آسان تر از رنگ های شیمیایی اتفاق می افتد. در واقع رنگ های شیمیایی مقاومت بیشتری در برابر شستشو دارند. این اتفاق معمولا در اوایل عمر یک فرش منجر میشود.


اکثر قالی های دستباف به محض اینکه از دارهای بافندگی گرفته میشوند با آب شسته میشوند و گاهی یک رنگ (معمولا قرمز، گاهی سیاه و به ندرت آبی) در شستشوی آب اولیه میریزند. بیشتر رنگ های فرش اسید فاست است یعنی مواد رنگی و رنگرزی پشم در یک محیط اسیدی دارای ثبات بیشتری است.
ریزش رنگ های فرش عموما توسط آب شستشو در ph معمولی ایجاد میشود. شستشوی قلیایی باعث این عارضه میشود. بافندگان قدیمی توصیه میکنند که با اضافه کردن کمی سرکه سفید به آب فرش خود را تمیز کنید. این کار باعث میشود آب شستشو اسیدی شود و احتمال پس دادن کاهش یابد.

 

جمع شدن گوشه و کنار فرش:
بسیاری از فرش های تمایل به جمع با لوله شدن در لبه ی فرش را دارند. این مورد زمانی رخ میدهد که بافنده بیش از حد فرش را شانه یا به اصطلاح کوبیده باشد یا پود ضخیم استفاده شده بیش از حد تاب خورده باشد یا در بعضی مواقع کناره های فرش محکم گره خورده باشد و تحت فشار زیادی قرار گفته باشد. تمامی این موارد ذکر شده میتواند علت جمع شدن حاشیه فرش باشند.

یکی از راه حل هایی که میتوان این مشکل را برطرف کرد دوخت نوار باریکی از جنس چرم با ضخامت تقریبا دو میلی متر در قسمت جمع شده است. ناگفته نماند که این شیوه در لول شدگی حاد و شدید تاثیر بسزایی نخواهد داشت و بعد از مدتی ممکن است به حالت اول بازگردد. به این نکته توجه داشته باشید تحت هیچ شرایطی کناره یا لبه های فرش را با میخ به زمین متصل نکنیدزیرا آسیب شدیدی به تار و پود فرش میرسد و در بلند مدت از بین میرود.
بنابراین اگر قصد خرید فرش دست دوم یا قدیمی را دارید حتما به این آسیب های کوچک و بزرگ توجه فرمایید.