نکاتی در مورد شستشوی فرش و ضرورت آن

نکاتی در مورد شستشوی فرش و ضرورت آن

1397/09/10

در فرآیند شستشوی فرش معمولاً کثیفی‌ها و آلودگی‌هایی از بین می‌روند که در اثر بخارهای ناشی از آشپزی، آلودگی هوا و گردوخاک ته کفش وارد بافت فرش شده و در آنجا تجمع می‌کنند. آلودگی‌های روغنی که در الیاف فرش و قالی وارد می‌شوند، می‌توانند رنگ آن را به‌تدریج اما به‌شدت تغییر دهند. در این حالت، رنگ فرش از بین نمی‌رود، بلکه در زیر لایه‌ای از چربی و کثیفی پنهان می‌شود و مشخص نیست. اگر این لایه چربی را به مدت طولانی به حال خود رها کنید و آن را پاک نکنید، روی الیاف فرش شما باقی مانده و روی هم انباشته می‌شود، به‌تدریج آلودگی‌های جامد را نیز به خود جمع کرده و فرش شما به منبعی از آلودگی تبدیل خواهد شد.

 

برای شستشوی فرش خود یک برنامه زمان‌بندی پیش‌بینی کنید
اگر فرش را پیش از آنکه آلودگی‌ها بر روی آن انباشته شوند بشویید، فرایند شستشو بسیار آسان‌تر و موفقیت‌آمیزتر خواهد بود و هزینه کمتری نیز خواهد داشت. فرش‌هایی که در داخل منازل مسکونی پهن شده‌اند، بسته به تعداد افراد خانواده و میزان رفت‌وآمد روی آن‌ها باید در هر ۱۲ الی ۱۸ ماه یک بار شسته شوند.
انتخاب نوع فرایند شستشوی فرش اهمیت زیادی دارد. برخی از سیستم‌های شستشو مقداری از آلودگی‌ها را روی بافت فرش باقی می‌گذارند که می‌تواند موجب سرعت‌گیری فرآیند جذب آلودگی‌ها بر روی فرش شود و بنابراین، اساس هدف از شستشوی فرش را زیر سؤال می‌برد.

شستشو با آب گرم (بخار شویی)
تحقیقات نشان داده‌اند که سیستم شستشو با آب گرم، بهترین نتیجه را در تمیز کردن آلودگی‌های فرش داشته است. در اصطلاح، این سیستم با نام «بخار شویی» شناخته می‌شود. هر چند هیچ بخاری در نتیجه این فرآیند ایجاد نمی‌شود. در این عملیات یکی از کارکنان مسئول شستشوی فرش با استفاده از آب‌پاش فشنگی آب گرم را با فشار زیاد به داخل پرزهای فرش می‌گیرد و به همین طریق مواد شوینده‌ای را که برای شستشوی فرش استفاده شده‌اند، همراه با آلودگی‌هایی که در لابه‌لای الیاف فرش جا خوش کرده‌اند، از آن خارج می‌کند. این کار را می‌توانید در حیاط منزل و با یک شلنگ آب و یک تکه چوب بلند یا جاروی دستی نیز انجام دهید، اما برای گرفتن نتیجه بهتر، توصیه می‌کنیم آن را به قالیشویی حرفه‌ای بسپارید.

اگر شرکت تولید کننده فرش در پشت آن دستورالعمل خاصی برای شستشوی فرش ارائه کرده است، در هنگام شستشوی فرش بهتر است آن را به کار گیرید. در غیر این صورت، در صورتی که به دلیل شستشوی غیراصولی، فرشتان زیبایی و هماهنگی بافت خود را از دست بدهد، شرکت‌های تولید کننده مسئولیتی را قبول نخواهند کرد.